KRZYCZĄC: POLSKA! NIEPODLEGŁA 2018

 

6 marca klasa IIB, pod opieką wychowawczyni Aleksandry Klanowskiej i profesor historii sztuki Anny Wigury, zwiedziła kolejną wystawę w Muzeum Narodowym w Warszawie dotyczącą odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Tym razem była to wystawa „Krzycząc: Polska! Niepodległa 2018”.

Wycieczka rozpoczęła się jednak od krótkiego zwiedzenia Galerii Sztuki Średniowiecznej pod przewodnictwem profesor Anny Wigury, a następnie klasa wraz z edukatorem Moniką Miżołębską mogła zobaczyć przekrój dzieł powstałych u progu niepodległości Polski, które odzwierciedlają przemiany zarówno w polityce jak i w sztuce tamtego okresu.

Była to już trzecia wystawa w Muzeum Narodowym, po wystawach „Paderewski” i „Józef Brandt 1841-1915”, upamiętniająca wydarzenia w Polsce na początku XX wieku, na której klasy zakończyła cykl wystaw pokazujących drogę do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uczniowie mogli także zapoznać się z dziejami samej stolicy tamtego okresu na wystawach „Odzyskana stołeczność 1915-1918” w Muzeum Warszawy oraz „Odzyskana. Fotoreportaż z Warszawy 1918-1939” w Domu Spotkań z Historią.