PLENER W MIELNIKU 2019

 

W dniach 25.06 - 31.06. klasowa gromada IIIB, pod czujnym okiem p. Magdaleny Waczkowskiej oraz p. Jerzego Mierzwiaka, wyjechała na plener malarski. Naszym tymczasowym domem stała się urokliwa wieś Mielnik, położona na Podlasiu.

Jeszcze tego samego dnia rozpoczęliśmy pierwsze szkice. Podczas pobytu inspiracji mogliśmy szukać wędrując po okolicznych zabytkach, takich jak Góra Zamkowa z panoramicznym widokiem na okolicę, majestatyczne ruiny kościoła zamkowego, czy monumentalna kopalnia kredy. Dla zwolenników bardziej sielankowych widoków, idealnym miejscem był brzeg leniwie płynącego Bugu, otaczające go łąki, zatoki, pola i bogactwo roślinne, a także tamtejsze malownicze domki. Skrupulatnie prowadzone conocne korekty od p. Mierzwiaka pozwoliły utrzymać zarówno poziom, jak i pokaźną liczbę codziennie gromadzonych prac.

Oprócz uwieczniania okolic naszego Mielnika, mieliśmy także okazję wybrać się na Grabarkę - najważniejsze miejsce wyznawców prawosławia w Polsce. Udało nam się zwiedzić znajdującą się tam cerkiew Przemienienia Pańskiego, a także popracować na miejscu w otoczeniu licznych wotywnych krzyżów pielgrzymkowych.

Dodatkowo, nawet na wyjeździe będąc, wypełniliśmy nasz obywatelski obowiązek uczestnicząc w wyborach do Europarlamentu w obwodowej komisji wyborczej.

Wyjazd zakończyła zbiorowa wystawa dla klasy i mieszkańców wsi. Rezultatami, jak i wspomnieniami, z naszego pleneru jest wisząca obecnie na auli wystawa oraz poniżej zamieszone zdjęcia. 

Eryka Rakoczy

 

Fotografie uczniów z pleneru:

Wystawa poplenerowa: